Autor: David Petrović
Nakon prve večeri i uzbudljivog i dinamičnog otvaranja festivala predstavom „Bilo jednom na Brijunima“, usledila je jedna statičnija izvedba, koja je definitivno ostavila takve utiske da će njen sadržaj biti tema u danima koji dolaze. Na pomalo nesvakidašnji način, glumci pozorišta Atelje 212 predstavili su se Aleksinačkoj publici dramom „NLO“.
U ovoj drami devet različitih ličnosti sa svih krajeva sveta stupaju na scenu u pseudo-dokumentarnom formatu kako bi podelili svoja izuzetna iskustva susreta sa vanzemaljcima. Glumci su majstorski dočarali najvažnije trenutke svog života na duhovit način, ostavljajući publiku zatečenu i oduševljenu. Svaka od ovih ispovesti postaje putovanje duboko u unutrašnje biće pojedinca, otkrivajući neistražene teritorije i postavljajući pitanja koja nadilaze fizičku stvarnost. Predstava postavlja suštinska pitanja o prirodi stvarnosti i iluzije, provocirajući gledaoce da razmišljaju o dubljim slojevima postojanja. Pozorište u osnovi ostaje mesto susreta sa sopstvenim bićem, a „NLO“ uspeva da prenese tu esenciju na gledaoce. Kroz kosmički okvir priče, predstava nas vodi kroz univerzum naših nesigurnosti, postavljajući pitanja koja sežu daleko iznad svakodnevnog života. Publika je bila zapanjena i dirnuta, jer su se identifikovali sa likovima, a istovremeno su bili podstaknuti na razmišljanje o vlastitim životnim putovanjima i dubinama ljudske egzistencije.
Glumačku podelu nose doajeni srpskog glumišta Svetozar Cvetković i Svetislav Bule Goncić, kao i njihove mlađe kolege Luka Grbić, Đorđe Stojković, Lana Adžić i Dragana Đukić. Predstavu je režirala Isidora Goncić, po tekstu Ivana Viripajeva.
Ivan Viripajev važi za jednog od najuticajnijih i najcenjenijih savremenih dramskih pisaca. Njegovo poimanje stvarnosti i metafizička pitanja u delima kvalitetno su prepoznati od strane kritike. On na vvrhunski način primenjuje glavna načela postmodernizma u svojim delima: relativnost i subjektivnost kroz iskustvo, moral i kulturu.
„NLO“ je jedna divna etida o tome šta je danas pozorište. Postavlja mnoga pitanja o simulakrumu i da li je stvarnost baš onakva kakvu je sami kreiramo.
Viripajev je ovde nekako objasnio da je stvarnost mnogo komplikovanija, iskrenija i istinitija nego što izgleda sama po sebi. Čoveku je potrebno nešto ekstremno da mu se dogodi da bi skrenuo pažnju na sebe. Svi ti „mali ljudi“ imaju prave stavove i „filozofske mudrosti“. U toj mnogoljudnoj planeti svi ti ljudi imaju pravo da kažu svoji stav. – bio je komentar Svetozara Cvetkovića o predstavi.
Svetislav Bule Goncić se, kroz pohvale za selektora festivala, dotakao teme o revoluciji stvarnosti:
Kroz ovu priču, koja nije linearna i kroz likove ova predstava nas sibolički vodi u različite delove naše ličnosti. Viripajev, boreći se sa svim tim što je nepoznato, što je izvan nas, obrađuje nešto što zove intimno ili socijalno biće
Posebno oduševljenje kod mlađe publike izazvao je talentovani glumac Luka Grbić. On je i nagrađen kao najbolji glumac večeri od strane predstavnika đačkog parlamenta Aleksinačke gimnazije.
Reditelj predstave, Isidora Goncić, iznela je svoje viđenje, kao i inspiraciju da se uhvati ukoštac sa ovakvim tekstom:
Svi mi živimo u nekom simulakrumu. Postoji milion nekih digitalnih alijasa. U svom ludilu i brzini u kom živimo i ja sam došla do toga da osetim neki „NLO“ u sebi i baš sam htela ovakvom predstavom i ovakvim tekstom da usporim. Namerno sam htela da usporim i da napravim jednu glumačku predstavu. Htela sam da se oseti kontakt koji imaju glumci sa publikom.