Društvo

Sloboda govora u digitalnom dobu – gde su granice?

Piše: Milena Živanović

Foto: unsplash.com/Jorge Franganillo

Danas, u digitalnom dobu, sloboda govora je postala glavna tema o kojoj se polemiše i raspravlja, pa tako izaziva i širok spektar mišljenja i stavova.

Vremenom, kako su se razvijali internet i društvene mreže, svako je imao priliku da izrazi svoje mišljenje, ideje i stavove.

Ne postoji nešto što može sprečiti čoveka da svoj stav javno podeli  sa ostalima, bez obzira na geografsku lokaciju ili društveni status.

Ovakva sloboda govora ima dosta prednosti, ali sa sobom donosi i brojne izazove.

OD ISTOG AUTORA:

Mladi u digitalnom svetu: Balansiranje između stvarnosti i virtuelnog identiteta

Prednosti su te da se informacije lakše razmenjuju, lakša mogućnost stupanja u kontakt sa brojnim ljudima, kao i veća dostupnost različitih perspektiva.

U slobodu izražavanja se može svrstati: sloboda da se ima mišljenje, da se utiče na informacije i ideje od ključnog je značaja za politički život i demokratsko funkcionisanje zemlje, sloboda da se dobiju određene informacije i ideje i mnoge druge slobode.

Teško je balansirati između slobode govora i širenja lažnih vesti, informacija, govora mržnje i još mnogo digitalnog zlostavljanja.

Na društvenim mrežama se često pokreću diskusije koje sa sobom mogu doneti negativne posledice kako za pojedinca, tako i za društvo u celini.

Često se vodi debata o tome gde su zapravo granice slobode govora u digitalnom prostoru.

Neki smatraju da je bitna apsolutna sloboda izražavanja, dok sa druge strane imamo ljude koji ističu da bi trebalo postaviti određene granice kako bi se zaštitili osetljivi ili ugroženi pojedinci ili grupe.

Mnoge zemlje praktikuju ograničenja na govor mržnje, širenje dezinformacija koje ugrožavaju nečije zdravlje ili bezbednost, kao svaki vid poziva na nasilje.

MOŽDA ĆE VAM SE DOPASTI:

Era podkasta – medijski format veći od svog medija

Društvene mreže i digitalne platforme imaju veliku ulogu u regulisanju slobode govora.

Postoje politike i smernice koje definišu šta je prihvatljivo ponašanje na određenim platformama.

Ove smernice se često razlikuju od lokacije do lokacije, pa tako dolazi i do komplikacija slobode govora na globalnom nivou.

Odgovornost pojedinca je jako bitna u digitalnom dobu. Kako pojedinci imaju prava da izraze svoje mišljenje, tako imaju i odgovornost za svaku reč koju su podelili javno.

Pojedinci imaju odgovornost da svoje mišljenje izraze tako da to čine na način koji poštuje druge.

Društvene mreže imaju odgovornost da zaštite svoje korisnike od zloupotrebe i pruže sigurnost korisnicima pomoću mehanizma za prijavljivanje neprimerenog sadržaja.

Sloboda govora u digitalnom dobu je tema koja zahteva balansiranje između slobode izražavanja i zaštite pojedinca ili društva od mogućih štetnih posledica.

Mnogo je štetnih posledica, a često ih je teško i prepoznati. Za budućnosti javnih digitalnih prostora je ključno kako razviti efikasne mehanizme regulacije i nadzora koji će očuvati slobodu govora, dok podjednako postoji i zaštita osnovnih prava i vrednosti društva.

Edukacija i mehanizmi za samoregulaciju mogu da imaju ključnu ulogu u postizanju ravnoteže.

Potrebno je efikasno prilagođavanje politika i pravnih okvira kako bi se osiguralo da digitalni prostor ostane otvoren, ali sa druge strane i bezbedan za sve korisnike.

 

Pročitajte i...