Piše: Andrijana Popović
Foto: Andrijana Popović
Jubilarno 20. izdanje „Urban Festa” u organizaciji Studentskog kulturnog centra završeno je sinoć u Pozorištu lutaka, gde su publika i učesnici imali priliku da uživaju u jedinstvenom spoju klasičnih i savremenih scenskih dela.
Program je otvoren u 18 časova predstavom Crna rupa, dramom Gorana Stefanovskog iz 1987. godine, u produkciji Akademije umetnosti u Beogradu.
Pod mentorstvom i režijom Dragane Varagić i Željka Đukića, ova predstava spaja elemente makedonske narodne priče o Siljanu Rodi sa modernom pričom o buntu i osećaju otuđenosti.
U liku Siljana, protagonista se suočava s dubokom unutrašnjom borbom između potrebe za slobodom i ukorenjenih vrednosti porodice i društva.
OD ISTOG AUTORA:
Umetnost bez granica: Virtuelne galerije kao budućnost vizuelnih doživljaja
Scenografija Tamare Čvorović, kostimi Nevene Šarković i zvučni dizajn Luke Cvetka doprineli su atmosferi predstave, koja je snažno rezonovala kod prisutnih.
Ansambl uloga izveli su Stefan Jevtović, Stevan Smiljanić, Teodora Miklušev, Kristina Milešević, Teodora Tojagić, Vladan Čalija, Aleksa Arsenović, Marija Stevanović, Kristina Paunović, Arsenije Berić, kao i najmlađi glumci Jovan i Dušan Vujinović.
U 21 čas je izvedena predstava Polanski protokoli, autorsko delo Miloša Grozdanovića u režiji Aleksandra Mihailovića, u produkciji Akademskog pozorišta SKC iz Niša.
Polanski – protokoli je tematski fokusiran na život i delovanje Gavrila Principa, kao i na društveno-političke događaje koji su usledili nakon njegovog atentata.
Predstava preispituje ideje slobode, identiteta i političkog uticaja, povezujući istorijske događaje sa pitanjima o ulozi pojedinca u oblikovanju sudbine naroda.
Izuzetna glumačka postava – Milorad Đorđević, Dragana Živić, Janja Stanković, Miloš Obradović, Sara Stolić, Nikola Stančulj, Igor Ivanovski i Stefan Nikolić – oživela je ove teme kroz snažne scenske izvedbe koje su ostavile publiku u razmišljanju.
Na kraju večeri, plesna grupa Contra Dance Studio dodatno je obogatila program izvođenjem jedne energične plesne tačke, koja je donela završnicu večeri kroz dinamičan i emotivan nastup, zaokruživši tako završno veče festivala.
Stručni žiri, u sastavu predsednice Dragane Mrkić, Kristine Atanasove Arsove i Andrije Midića, dodelio je nagrade za epizodne i glavne uloge, kao i Grand Prix nagradu.
Među dobitnicima su se našli Tatjana Nikolić za sporednu žensku ulogu u kategoriji amaterskih pozorišta.
Tatjana nam jasno prikazuje naivnost, dobrotu, želju za ljubavlju vešto vladajući govornim radnja izražava komičnost lika, naveo je žiri.
Sem nje, tu su i Igor Ivanovski za sporednu mušku ulogu, Sofija Sordulić za glavnu žensku ulogu u predstavi Maćehe, i Luka Radović za glavnu mušku ulogu kao otac/kralj.
Igrajući lika iz savremene dramaturgije pokazao nam je da živi u predstavi tako lako i uspeo je da kreira dva tipski različita lika, obrazložio je ovim rečima žiri svoju odluku.
U kategoriji studenata, glavnu mušku nagradu osvojio je Stefan Jeftović za ulogu Siljana, dok je nagrada za glavnu žensku ulogu dodeljena ansamblu predstave Hekaba.
MOŽDA ĆE VAM SE DOPASTI:
Zašto je Sremac voleo Niš? Umetnički kaleidoskop u znaku naših čuvenih književnika
Grand Prix nagrada, Ćele Kula, pripala je predstavi Hekaba, koja je, prema oceni žirija, uspela da na savremen način prenese duh antike kroz timsku igru i preciznu interpretaciju.
Pored redovnih nagrada, uručena su i posebna priznanja u vidu književnih i filmskih nagrada koje je obezbedio filmski kritičar Dejan Nadić.
Nagrada okruglog stola, koju je dodelila novinarka i pozorišna kričarka Jovana Stanković, pripala je ansamblu predstave Pepeljuga kakvu još niste videli, za kolektivnu igru.
Ovim je svečano zatvoren 20. Urban Fest, a organizatori su izrazili zahvalnost publici na podršci i toleranciji tokom festivala, uz obećanje da će naredne godine doneti još bogatiji program.
Tokom prethodnih večeri Urban Festa, posetioci se mogli da pogledaju
- 1. novembar: Čudno popodne i Ljubav?
- 3. novembar: Pepeljuga kakvu još niste videli, Let iznad kukavičjeg gnezda i Ja nisam Hamlet
- 4. novembar: Hekaba i Smrt gospodina Goluže
- 5. novembar: Ručni rad i Moje bivše, moji bivši
Ovogodišnji Urban Fest još jednom je potvrdio važnost umetničke scene u Nišu, nudeći mladim umetnicima priliku za izražavanje i povezivanje s publikom kroz kreativne forme i aktuelne teme.