Studenti sa invaliditetom

Jovana Đukić: Saveti za “preživljavanje” studentima sa invaliditetom

Pišu: Emilija Andrejević, Katarina Aleksandrović, Milena Živanović, Jovan Živković i redakcija

Foto: Privatna arhiva

Jovana Đukić je studentkinja na Filozofskom fakultetu u Nišu, osoba u kolicima i veliki borac za prava osoba sa invaliditetom.

Svojim iskustvom i angažmanom, Jovana ne samo da se bori za poboljšanje uslova na svom fakultetu, već i na širem društvenom planu.

U razgovoru o svojim iskustvima na fakultetu, Jovana deli detalje o svakodnevnim izazovima, ali i o naporima da doprinese inkluziji i pristupačnosti za osobe sa invaliditetom.

Ulaz Filozofskog fakulteta; Foto: Jovan Živković

Jovana ističe da je, sve do drugog semestra druge godine, nastava na fakultetu bila uživo i da su predavanja i vežbe često trajali do kasnih popodnevnih sati.

„Imala sam sreće s lokacijom na kojoj sam iznajmljivala stan te mi je fakultet bio na sedam minuta od istog“, kaže ona.

Zbog ove povoljne lokacije, Jovana nije imala većih problema sa dolaskom na fakultet, ali napominje da bi studenti sa invaliditetom koji žive dalje mogli naići na prepreke poput visokih ivičnjaka.

PROČITAJTE NA ISTU TEMU:

Prilagođenost studentskih objekata osobama sa invaliditetom: Od izazova do primera pozitivne prakse

Prilazi i ulazi na fakultet uglavnom su prilagođeni osobama u kolicima, s izuzetkom dekanata, koji je potpuno nepristupačan.

Jovana napominje da se situacija u zgradi fakulteta poboljšala u poslednjim godinama, posebno u pogledu liftova i pristupa višim spratovima.

„Zgrada fakulteta ima lift koji ide do 4. sprata, takođe postoji i platforma koja korisniku ili korisnici kolica može omogućiti pristup novijem amfiteatru, što do pre neku godinu nije bilo moguće“, objašnjava ona.

Lift na Filozofskom fakultetu; Foto: Jovan Živković

Ipak, naglašava da neki prostori, poput učionica na višim spratovima i pojedinih kabineta za konsultacije, ostaju nepristupačni zbog stepenica.

„Sve se to da rešiti pravovremenom komunikacijom sa predmetnim profesorom. Eto, što se sanitarnog čvora tiče, on je potpuno prilagođen i posebno naznačen za osobe korisnike/ce kolica, što je jako pohvalno“, kaže ona.

Jovana se takođe osvrće na stavove osoblja fakulteta i svojih kolega prema osobama sa invaliditetom.

„Stav osoblja i kolega bio je vrlo pozitivan. To možda dolazi od toga što studiram socijalnu politiku i socijalni rad, koji često podrazumevaju veći nivo empatije i podrške“, primećuje ona.

Ipak, napominje da je deo nastavnog osoblja bio iznenađen njenim prisustvom na fakultetu, što, prema njenom mišljenju, pokazuje da je još uvek potrebno raditi na podizanju svesti o potrebama osoba sa invaliditetom.

Pokretna rampa za osobe sa indaliditetom; Foto: Jovan Živković

Kao svoj doprinos poboljšanju uslova na fakultetu, Jovana ističe vodič za brucoše koji je napisala za blog Filozofskog fakulteta, u kojem daje savete za „preživljavanje“ na fakultetu.

„Moj mali doprinos i uticaj vidim kroz mini vodič za brucoše/kinje koji sam napisala za blog Filozofskog fakulteta u kojem dajem savete za ‘preživljavanje. Vodič je postao koristan izvor informacija za studente sa invaliditetom, tako da se nadam da će pomoći novim studentima da se lakše snađu u fakultetskom okruženju“, izražava nade Jovana.

Kada je reč o tehničkoj podršci, Jovana ističe da fakultet poseduje rampe i liftove koji olakšavaju kretanje, što je veliki napredak.

MOŽDA ĆE VAM SE DOPASTI:

Mladi iz Niša osvojili prestižnu nagradu za ideju pokretanja prvog inkluzivnog kluba

Takođe, ove godine je na Filozofskom fakultetu otvorena učionica za osobe sa invaliditetom, koja je opremljena štampačima i drugim pomagalima, te se koristi i za sastanke udruženja studenata sa hendikepom.

„Učionica za osobe sa invaliditetom koja je opremljena štampačima kao i drugom opremom za rad, tu se održavaju sastanci udruženja studenata sa hendikepom“, objašnjava Jovana, naglašavajući važnost ovog prostora za studente sa invaliditetom koji dolaze iz drugih gradova i kojima je potrebna podrška i informacije.

Prostorija za osobe sa invaliditetom gde se održava nastava; Foto: Jovan Živković

Kao ključne predloge za poboljšanje pristupačnosti, Jovana se zalaže za spuštanje ivičnjaka i postavljanje odgovarajućih rampi, ali i za unapređenje sanitarnih čvorova.

„Spuštanje ivičnjaka, postavljanje arhitektonski odgovarajućih rampi i pristupačan sanitarni čvor kao osnova svega“, ističe ona.

Prema njenom mišljenju, ovo bi bili osnovni koraci koji bi značajno poboljšali pristupačnost i kvalitet života studenata sa invaliditetom na fakultetu.

Jovanin primer je samo jedan od mnogih. U narednim tekstovima obradićemo razgovore sa drugim studentima sa invaliditetom kako bismo videli kakvo je njihovo iskustvo tokom studija.

Projekat podržao i:

Pročitajte i...